آب و هوای تهران

25.73°C
Few Clouds Humidity: 31%
Wind: NNW at 2.06 M/S
27.06°C / 34.69°C
28.24°C / 35.56°C
27.86°C / 34.3°C
27.35°C / 33.92°C

نقش بیمه تکمیلی در کاهش هزینه زایمان

نقش بیمه درمان تکمیلی در کاهش هزینه زایمان

بدیهی است، حذف یا کاهش هزینه زایمان در کشور می تواند گام عملی برای رسیدن به افزایش جمعیت ایران باشد و بیمه درمان تکمیلی نقش موثری در پیشبرد این هدف و جلوگیری از پیری جمعیت دارد.

 داشتن فرزند شاید شیرین ترین اتفاق زندگی هر زوجی باشد؛ وقتی خداوند بزرگترین هدیه خود را پس ماهها و یا شاید سالها ناباروری خواسته یا ناخواسته به پدر و مادر می بخشد و پس از نه ماه انتظار شیرین خانواده شلوغ تری را نصیب شان می کند. اما این نعمت گاهی اوقات پرهزینه تر از درآمدهای یک خانواده نوپا است که تصمیم گرفته اند نفر سومی یا چهارمی را به جمع شان اضافه کنند.

 این روزها زوج جوانی که تصمیم به بچه دار شدن می گیرند، اگر بیمه نباشند باید برای زایمان و خرج های ریز و درشت دیگری مثل آی یو آی (iui)وآی وی اف (ivf)سونوگرافی، دارو و درمان، مراقبت های دوران بارداری یا بعد از زایمان مبالغ میلیونی کنار بگذارند. در ماه بیش از یکصد و ده هزار کودک در ایران متولد می شود که از این تعداد تولد، طبق آمار رسمی وزارت بهداشت حدود 40 تا 50 درصد سهم سزارین و مابقی طبیعی است. درحالی که آمار غیر رسمی بیمارستان ها زایمان سزارین را تا 90درصد هم پیش بینی می کند؛ رقمی که اگر قرار بود با توصیه های سازمان بهداشت جهانی پیش برویم، باید حدود ‌20 درصد می شد.

شاید اولین دلیل تمایل بیماران به سزارین، ترس از زایمان طبیعی و درد ناشی از آن باشد و البته هزینه های بالاتری که این عمل دارد، انگیزه خوبی برای بیمارستان هاست تا حجم بیشتری از بیماران را برای جراحی سزارین پذیرش کنند. اما دلیل این گرایش هرچه باشد، اولین نتیجه آن بالا رفتن هزینه تولد بچه هایی است که این روزها خیلی ها چشم انتظار ورودشان به نیا هستند.

زایمان در آب، همچنان مهجور:اگرچه چند سالی است که برای تشویق مادران به زایمان طبیعی، زایمان در آب تبلیغ می شود اما حتی این زایمان بدون درد هم نتوانسته اعتماد مادران را جلب کند و آمار سزارین را پایین بیاورد.

به همین دلیل، بیمارستان های انگشت شماری هستند که خدمات زایمان در آب را ارائه می دهند که بیشترشان خصوصی هستند. هزینه این نوع زایمان در بیمارستان های خصوصی، بدون بیمه درمان تکمیلی حداقل حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است که تا پانزده ملیون تومان هم گاهی افزایش می یابدو با بیمه تکمیلی به حدود ده در صد این مبالغ کاهش می یابد.

بچه دار شدن با بیمه، بدون بیمه

هزینه های مربوط به زایمان در کشورمان بسته به نوع پزشک، زایمان، بیمارستان انتخابی و بیمه بسیار متفاوت است. یکی از دلایل تفاوت قیمت ها در بیمارستان های دولتی به مدت زمان بستری در بیمارستان، دستمزد پزشکان و برخی تسهیلات همچون ماساژ و اتاق هایی با تخت کمتر بر می گردد.

اما هزینه های زایمان، در همه بیمارستان های دولتی هم بسته به نوع بیمه و خدمات بیمارستان یکسان نیست. مثلا در بیمارستان میلاد با بیمه تامین اجتماعی زایمان طبیعی و سزارین رایگان است. ولی در زایشگاهی مثل بیمارستان آتیه یا بیمارستان لاله بین پنج تا پانزده ملیون تومان هزینه در بر دارد.

در بیمارستان های خصوصی درجه دوم هم قیمت ها به بیش از دو میلیون تومان می رسد . اما در همین بیمارستان های خصوصی و نیمه خصوصی نیز تفاوت هزینه ها چشم گیراست.

اما اکثر ما ایرانیان که مانند بیمه بدنه اتومبیل که وقتی تصادف می کنیم به فکر بیمه بدنه اتومبیل خود می افتیم ،در هنگام بیماری ، نازایی و یا بارداری به فکر بیمه درمان تکمیلی می افتند آنهم بیمه درمان تکمیلی انفرادی.در صورتیکه از نظر نگارنده بیمه تکمیلی یک خدمت عام المنفعه است که می بایست تعدادی از یک ان جی او یا واحد اقتصادی مبلغی را سرمایه گزاری کنند که در اثر بروز بیماری و یا بارداری و یا حتی ناباروری هریک از اعضاء بنگاه مربوطه این عضو بتواند با هزینه کمتری بهبود یابد.

پس تا بیمار نشدیم یا باردار نشدیم همین امروز به واحد اقتصادی ، صنف یا ان جی اوی خود مراجعه و بیمه درمان تکمیلی را درخواست کنید.و با داشتن بیمه درمان تکمیلی علی الخصوص بیمه تکمیلی بیمه ایران که به حق معتبرترین و بهترین بیمه تکمیلی تاکنون به شمار می رود سطح زندگی و آسایش فکری خود و خانواده را بالا ببرید. و نقش بیمه تکمیلی در کاهش هزینه زایمان و سایر هزینه های پزشکی را با تمام وجود حس کنید.

نویسنده :سید عباس علوی

 

بیمه درمان تکمیلی     سوالات متداول بیمه تکمیلی   سفارش آنلاین بیمه درمان

www.bimeonline.com

Image

پاسخگوی آنلاین سوالات شما هستیم،چطور می تونیم کمکتون کنم؟

مشاور آنلاین شما در واتساپ
Close and go back to page