آب و هوای تهران

25.73°C
Few Clouds Humidity: 31%
Wind: NNW at 2.06 M/S
27.06°C / 34.69°C
28.24°C / 35.56°C
27.86°C / 34.3°C
27.35°C / 33.92°C

بیمه فساد کالا در سردخانه

بیمه مهندسی فساد کالا در سردخانه

بیمه مهندسی فساد کالا در سردخانه بیمه ایران

بیمه فساد کالا در سردخانه بیمه ایران از جمله بیمه های زیر مجموعه بیمه تمام خطرمهندسی است که البته گاهی اوقات بعنوان پوشش اضافی بیمه آتش سوزی نیز ارائه می گردد ، بيمه فساد کالا در سردخانه خسارت‌های وارد به كليه كالاهاي قابل نگهداري در سردخانه ها را جبران می نماید اهم کالاهای بیمه شده که تحت پوشش بیمه فساد کالا در سردخانه بیمه ایران قرار گرفته است می توان بشرح ذیل برشمرد:

مواد پروتئيني(گوشت،مرغ،سوسیس،کالباس)

افزودنیها و مکملهای غذایی(انواع اسانس،رنگ،وی)

ميوه جات و سبزیجات(سیب،کیوی،پرتقال،موزو...)

فرآورده هاي لبني (شیر،ماست ،پنیر ، کره و.....)

مواد شيميائي(عمدتا مرود استفاده در صنایع غذایی و دارویی )

داروئي (انواع دارو)

این بیمه خطراتی را که سبب اخلال در سيستم تبرید یا سرمايش محفظه‌های سردخانه می‌شود تحت پوشش قرار می‌دهد.

خطرات تحت پوشش در بیمه فساد کالا در سردخانه (Deterioration Of Stock in Cold Storage)

اتلاف ، آسیب یا خسارت وارد به کالاهای بیمه شده موجود در سردخانه بعلت یکی از علل زیر:

1- خروج ناگهانی و غیر قابل پیش بینی مبردها از مدار خود

2- شکست مکانیکی تجهیزات و ادوات سردخانه

3- یخ‌زدگی تصادفی دردرجه حرارت مجاز

4- مواد یا اقلام معیوب در سیستم سردخانه

5- اشتباه در طراحی سیستم سردخانه

6- آلودگی نشتی مبرد

7- انفجار فیزیکی

8- قطع برق، گاز یا هر سوخت دیگر

9- غفلت، سهل‌انگاری

10- خرابکاری غیرگروهی

11- سایر حوادث و مشکلات به جز آنچه صراحتاً در بیمه‌نامه مستثنی شده است.

در بیمه مهندسی فساد کالا در سردخانه بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خطرات سیل، زلزله، بیمه آتش‌سوزی یا سرقت با شکست حرز را نیز تحت پوشش قرار دهد.

بیمه فساد کالا در سردخانه براساس پیشنهاد کتبی بیمه گذار مذکور در جدول مشخصات (پیشنهادی که به بیمه ایران که از این پس بیمه گر نامیده میشود تسلیم گردیده) و نیز به استناد پاسخهای اظهار شده در پرسشنامه تکمیل شده از طرف بیمه گذار و سایر اظهارات کتبی وی که به منظور درج در بیمه فساد کالا در سردخانه صورت میگیرد، درصورتی که بیمه گذار حق بیمه را در زمان مقرر پرداخت کرده باشد.

به موجب این بیمه نامه و با رعایت استثنائات، مقررات و شرایط مندرج در آن و یا در الحاقیه های مربوط ، بیمه ایران با بیمه گذار توافق می نماید : هرگاه در طول مدت بیمه مندرج در جدول مشخصات و یا هر مدت پس از آن که بیمه گذار بابت آن حق بیمه بپردازد و بیمه گر حق بیمه را برای تمدید بیمه نامه مورد قبول قرار دهد ، درصورتی که به علت هرگونه اتلاف یا آسیب فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی ماشین آلات مندرج در فهرست پیوست پیشنهاد این بیمه نامه یا هر علت دیگری که به طور مشخص مستثنی نشده باشد ، کالای مندرج در جدول مشخصات بیمه نامه دچار فساد گردد ، بیمه گر چنین خسارتی را حداکثر تا میزانی که برای آن در جدول مشخصات برای یک سال بیمه ای پیش بینی شده و در مجموع تا مبلغ مندرج در جدول مذکور جبران خواهد کرد، مگر آنکه سرمایه مورد بیمه مجددا" به رقم اول برگردانده شده باشد .

استثنائات بیمه فساد کالا در سردخانه

بیمه ایران در موارد زیر تعهدی نسبت به پرداخت خسارت نخواهد داشت :

فرانشیز مندرج در جدول مشخصات در هر حادثه که به عهده بیمه گذار می باشد .

خسارت وارد به کالای انبار شده در اتاقهای سردخانه در دوره عدم بروز خسارت مندرج در جدول مشخصات ، به واسطه انحراف از درجه تبرید توصیه شده ، مگر این که فساد ناشی از آلودگی نشتی مبرد و یا یخزدگی تصادفی کالا باشد و یا کالای تازه قبل از رسیدن به درجه تبرید توصیه شده خسارت ببیند . دوره عدم بروز خسارت عبارت است از مدت زمانی بلافاصله بعد از پایان سردکنندگی که در خلال آن با پلمپ نمودن اتاق سردخانه هیچ فسادی اتفاق نمیافتد .

خسارت وارد به کالای انبار شده ناشی از انقباض ، عیوب و یا امراض ذاتی ، فساد طبیعی و یا گندیدگی طبیعی . خسارت ناشی از انبارکردن نا مناسب ، خسارت به مواد بسته بندی ، کافی نبودن جریان هوا و نوسان درجه حرارت . خسارت ناشی از تعمیر موقت ماشین آلات سرد کننده مندرج در فهرست ماشین آلات ضمیمه چنانچه بدون اجازه بیمه گر انجام شده باشد.

جرائم تأخیر

خسارت عدم النفع و یا مسئولیت از هر قبیل . اتلاف یا آسیب دیدگی مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از :

الف ) جنگ، هجوم، عمل دشمن خارجی، عملیات خصمانه ( خواه جنگ اعلام شده یا نشده باشد )،جنگ داخلی ، یاغیگری، بلوا، انقلاب یا قیام، شورش، اعتصاب کارگران یا تعطیل کارخانه از طرف کارفرما در مقابله با اعتصاب کارگران، جنبش های دسته جمعی ، در دست گرفتن قدرت به وسیله قوای نظامی یا از طریق غیر قانونی یا از طرف اشخاصی باسوء نیت که به نام یا با ارتباط با هرگونه تشکیلات سیاسی انجام گیرد، توطئه ، توقیف، ضبط و مصادره یا خرابی، یا زیان وارد به اموال، بنا به دستور دولت عملی یا قانونی (DE JURE OR DE FACTO) یا هر مقام صلاحیتدار عمومی .

ب ) واکنشهای هستهای یا آلودگی های ناشی از تشعشعات هسته ای و رادیواکتیو .

ج ) عمل یا سهل انگاری عمدی بیمه گذار یا کارکنان وی.

د ) اتلاف یا آسیب به علت آتش سوزی، صاعقه مستقیم ، انفجار شیمیایی ، سیستم اطفای حریق و تخریب های ناشی از آن ، سقوط هواپیما یا هرگونه وسیله نقلیه هوایی یا اشیایی که از آنها سقوط کند. دزدی ، سرقت با شکستن حرز، ریزش و آوار ساختمان ، سیل ، طغیان آب ، زمین لرزه ، نشست ، رانش زمین ، بهمن ، تندباد ، گردباد، فوران آتشفشان یا بلایای طبیعی مشابه .

ﻫ) هر سلاح شیمیایی، بیولوژیکی، بیوشیمیایی یا الکترومغناطیسی.و) بکارگیری یا کارکرد هر نوع کامپیوتر، سیستم کامپیوتری، برنامه نرم افزار کامپیوتری، ویروس یا فرایند کامپیوتری یا هر سیستم الکترونیکی دیگر با قصد آسیب رساندن.

شروط حاکم بر بیمه نامه مهندسی فساد کالا در سردخانه

مسئولیت شرکت سهامی بیمهایران برای هرگونه پرداخت خسارت به موجب این بیمه نامه مشروط بر این است که :

1-بیمه گذار مقررات بیمه نامه را رعایت کرده و به سئوالات مطرح شده در پرسشنامه و پیشنهاد بیمه و اظهارنامه های ماهانه به درستی پاسخ داده باشد.

2-بیمه گزار کلیه وظایفی را که مطابق شرایط عمومی و خصوصی به عهده دارد انجام داده باشد.

3-جدول مشخصات و پرسشنامه و پیشنهاد بیمه جزء لاینفک این بیمه نامه محسوب می شود. هر واژه و یا اصطلاحی که در یک قسمت از بیمه نامه یا جدول مشخصات به معنی خاص به کار برده شود، همه جای بیمه نامه دارای همان معنی خواهد بود.

4- بیمه گذار می بایست به منظور جلوگیری از اتلاف یا آسیب دیدگی اموال بیمه شده به هزینه خود کلیه اقدامات لازم را به عمل آورد و توصیه های معقول کارشناسان شرکت سهامی بیمه ایران را انجام دهد و مقررات قانونی و توصیه های کارخانه سازنده را رعایت کند.

5 ) نمایندگان و کارشناسان بیمه ایران میتوانند در هر زمان مناسب موضوع بیمه را مورد بازرسی و ارزیابی قرار دهند و بیمه گذار موظف است کلیه اطلاعات ضروری را برای ارزیابی ریسک در اختیار نمایندگان بیمه ایران بگذارد.

6 ) بیمه گذار ملزم است هرگونه تغییر در موضوع بیمه را بلافاصله به وسیله  نامه ، ایمیل و یا فکس به آگاهی بیمه گر برساند و به هزینه خود کلیه اقدامهای احتیاطی لازم را برای اطمینان از صحت کار اقلام بیمه شده با توجه به اوضاع و احوال معمول دارد. درصورت لزوم به تبع این تغییرات نسبت به حدود تامین یا حق بیمه تجدید نظر به عمل خواهد آمد. بیمه گذار نباید در موضوع بیمه تغییراتی را ایجاد کند که منجر به تشدید خطر شود، مگر آن که موافقت کتبی بیمه گر را کسب کرده باشد.

وظایف بیمه گذار در هنگام بروز حادثه در بیمه فساد کالا در سردخانه

درصورت وقوع هر گونه حادثه ای که بر طبق این بیمه نامه ممکن است موجب طرح ادعای خسارت شود بیمه گذار باید :

الف ) بلافاصله به وسیله تلفن یا فکس مراتب را با ذکر نوع و حدود خسارت به آگاهی بیمه ایران یا نماینده رسمی آن برساند و کتبا" نیز آن را مورد تائید قرار دهد.

ب) به منظور جلوگیری از گسترش دامنه اتلاف یا آسیبدیدگی، کلیه اقدام هایی را که برای وی امکان دارد به عمل آورد.

ج ) قسمتهای خسارت دیده را به همان حال حفظ کند و به منظور رسیدگی در اختیار نماینده یا کارشناس بیمه ایران قرار دهد.

د ) کلیه اطلاعات و مدارک مورد درخواست بیمه ایران را تهیه و دراختیار او بگذارد.

ه) در صورت فقدان یا خسارت ناشی از سرقت مقام های انتظامی را مطلع نماید.

و) بیمه گزاربه هزینه بیمه ایران کلیه اقداماتی را که این شرکت به منظور حفظ حقوق خود و دریافت غرامت پرداختی از اشخاص ثالث (بجز کسانی که تحت این بیمه نامه بیمه شده اند) لازم میداند معمول دارد، یا اجازه و دستور انجام آن را بدهد.

ز) غراماتی که ممکن است جبران آن مورد درخواست بیمه ایران قرار گیرد اعم است از خسارتهایی که این شرکت مستقیما" پرداخته است یا غراماتی که بر طبق اصل قائم مقامی در نتیجه خسارتهایی که به موجب این بیمه نامه پرداخته است حق مطالبه آن را دارد. اقدامات مذکور در این بند ممکن است قبل از پرداخت خسارت به بیمه گذار یا بعد از آن لازم تشخیص داده شود یا مورد درخواست قرار گیرد.

شرایط حل اختلاف بین بیمه ایران و بیمه گذار در هنگام بروز حادثه فساد کالا در سردخانه

هرگونه اختلاف درباره مبلغی که باید به موجب این بیمه نامه پرداخت شود (با فرض معتبر بودن بیمه نامه) موضوع به کارشناسی که کتبا" با توافق طرفین برگزیده میشود، ارجاع خواهد شد. اگر طرفین نسبت به کارشناس واحد به توافق نرسند، موضوع اختلاف به دو کارشناس که توسط طرفین، ظرف مدت یک ماه از تاریخ درخواست کتبی طرف دیگر انتخاب میشود ارجاع خواهد گردید. درصورتی که کارشناسان مذکور به توافق نرسند قبل از بررسی ماهوی موضوع اختلاف، کارشناسان، کارشناس سومی را به عنوان سرکارشناس کتبا" انتخاب خواهند کرد . جلسه کارشناسی تحت ریاست سرکارشناس یا سرداور تشکیل خواهد شد. قبل از اعلام نظر کارشناسان هیچ دعوایی علیه بیمه ایران در مراجع قضایی قابل طرح نمیباشد.

الف) هرگاه پیشنهاد یا اظهارات ارائه شده از طرف بیمه گذار غیر واقعی باشد یا خساراتی از روی تقلب یا بطور اغراق آمیز اعلام شده باشد و یا در جهت اثبات ادعای فوق اظهارات یا اطلاعات نادرستی ارائه شود ، در آن صورت این بیمه نامه از درجه اعتبار ساقط است و بیمه گر مسئول پرداخت غرامت تحت این بیمه نامه نخواهد بود.

ب) هرگاه بیمه گر درخصوص خسارتی از خود سلب مسئولیت کند، چنانچه اقامه دعوی ظرف سه ماه و یا درصورت ارجاع موضوع به کارشناس طبق شرایط بند «7» این بیمه نامه ظرف مدت سه ماه پس از اعلام رأی از طرف کارشناس یا سرکارشناس اقدام قانونی از سوی بیمه گذار صورت نگیرد، کلیه حقوق ناشی از این بیمه نامه منتفی خواهد شد .

ج)اگر در زمان ادعای خسارت مشمول این بیمه نامه ، برای جبران خسارت یا دعاوی اشخاص ثالث بیمه نامه دیگری نیز وجود داشته باشد ، بیمه گر فقط نسبت به سهم خود مسئول جبران خسارت خواهد بود.

شرایط فسخ بیمه نامه مهندسی فساد کالا در سرد خانه

الف) فسخ از طرف بیمه گزار

بیمه گذار میتواند این بیمه نامه را در هر زمان که مایل باشد فسخ کند. در آن صورت بیمه گر حق بیمه را براساس نرخ کوتاه مدت برای مدت اعتبار بیمه نامه محاسبه خواهد کرد .

ب) فسخ از طرف بیمه ایران

بیمه ایران نیز میتواند با اخطار یک هفته ای این بیمه نامه را فسخ نماید ، در آن صورت بیمه گر موظف است حق بیمه دریافتی را نسبت به مدتی که مورد بیمه تحت پوشش نمیباشد پس از کسر هزینه های کارشناسی و هرگونه تخفیف بلند مدت اعمال شده به بیمه گذار مسترد دارد.

وظایف بیمه ایران در قبال ذی نفع بیمه فساد کالا در سردخانه

چنانچه  بیمه نامه بنفع شخص  ثالث صادر شده باشد ، ذینفع حق دریافت حقوق بیمه گذار را به نام خود خواهد داشت. ذینفع همچنین حق خواهد داشت بدون تایید بیمه گذار هرگونه خسارت قابل پرداخت را دریافت و حقوق بیمه گذار را منتقل نماید ، حتی اگر ذینفع بیمه نامه را در اختیار نداشته باشد.

در صورت پرداخت خسارت ، بیمه گر ممکن است دلایل لازم مبنی بر رضایت ذینفع به اخذ پوشش بیمه و همچنین رضایت بیمه گذار مبنی بر دریافت غرامت توسط ذینفع را مطالبه نماید. خسارت یک ماه پس از برآورد آن توسط بیمه ایران قابل پرداخت خواهد بود. بیمه گذار می تواند یک ماه پس از اعلام خسارت به بیمه گر و احراز مسئولیت وی تقاضای دریافت حداقل مبلغی را تحت شرایط موجود بنماید .

در موارد زیر که میزان خسارت قابل پرداخت محقق نشده باشد و یا به دلایلی که در کنترل بیمه گذار است خسارت قابل پرداخت نباشد، مدت های فوق به حال تعلیق در می آید.

الف) هرگاه شک و تردیدی نسبت به حق بیمه گذار نسبت به دریافت خسارت وجود داشته باشد، جبران خسارت منوط به ارائه اسناد و مدارک لازم به بیمه گر خواهد بود.

ب) اگر به موجب قانون جزا نسبت به ادعای خسارت ، بازرسی و تحقیق در مراجع ذیربط ضروری باشد، پرداخت خسارت منوط به اتمام تحقیق و دادرسی خواهد بود.

شرایط خصوصی بیمه نامه فساد کالا در سردخانه فقط با رعایت موارد زیر کاربرد دارد :

ماشین آلات سرد کننده مندرج در فهرست ماشین آلات منضم به پرسشنامه و پیشنهاد این بیمه نامه باشد . ماشین آلات مندرج در فهرست مزبور تحت نظارت دائم کارکنان متخصص بوده و یا به سیستم اعلام خطر خودکار در محلی که افراد حضور دائمی دارند متصل باشد. کالا در محفظه های کنترل اتمسفر روباز انبار نشده باشد . در هنگام اتلاف یا آسیب ، کالا در محفظه های سردخانه انبار شده باشد. بیمه گذار میبایست دفتر نشان دهنده موجودی روزانه را که در آن نوع ، مقدار ، ارزش کالای انبار شده ، شروع و پایان انبارداری برای هر محفظه به طور جداگانه ذکر شده باشد ، نگهداری نماید. بیمه گذار در طول مدت انبارداری میبایست شرایط کالای انبار شده را روزانه و درجه حرارت را حداقل سه نوبت در روز در دفتر روزانه ثبت نموده و هر چهارده روز یک بار درجه حرارت تثبیت شده را از طریق دماسنج مستقل و تنظیم شده مورد بررسی قرار دهد.

مقررات و شروط حاکم بر بیمه فساد کالا در سردخانه

شرط 1- مبلغ بیمه شده : به موجب این بیمه نامه مبلغ بیمه شده برابر با حداکثر قیمت تقریبی فروش قابل حصول کالای انبار شده در مدت اعتبار بیمه نامه میباشد . مبلغ مذکور باید توسط بیمه گذار در جدول پرسشنامه درج و قبل از تاریخ شروع بیمه نامه به بیمه گر تسلیم شده باشد . بیمه گذار موظف است ظرف ده روز پس از پایان هر ماه رونوشت دفتر انبار یا اظهارنامه تکمیل شده را که نشانگر میانگین مقدار کالای انبار شده و ارزش آن برای هر روز در ماه گذشته است به بیمه گر تسلیم نماید. اظهارنامه ماهانه براساس قیمت فروش قابل حصول برای دریافت کالاها خواهد بود. رونوشت دفتر موجودی و اظهارنامه جزءلاینفک این بیمه نامه تلقی میگردد . مبلغ بیمه شده به میزان خسارت پرداخت شده برای باقیمانده مدت بیمه نامه کاهش خواهد یافت مگر این که مبلغ مورد بیمه با پرداخت حق بیمه اضافی به صورت روزانه به حالت اولیه برگردانده شود. این حق بیمه اضافی در تعدیل نهایی حق بیمه موضوع شرط دوم به حساب نخواهد آمد.

شرط 2- حق بیمه : حق بیمه اولیه پس از دریافت بیمه نامه و کلیه حق بیمه های تمدیدی نیز در آغاز مدت تمدید پرداخت خواهد شد. مالیاتها و سایر هزینه های مندرج در بیمه نامه و یا صورتحساب حق بیمه همراه با حق بیمه پرداخت خواهد شد. حق بیمه قابل پرداخت در شروع هر سال بیمه ای براساس هفتاد و پنج درصد مبلغ مورد بیمه که در جدول مشخص شده است به عنوان حق بیمه موقت تلقی خواهد شد . مشروط بر آن که در پایان سال براساس رونوشت دفاتر و یا رونوشت اظهارنامه های ماهیانه موجودی کالایی که به بیمه گر تسلیم میشود ، تعدیل گردد . هرگاه براساس اطلاعات ارائه شده در پایان هر سال بیمه ای حق بیمه موقت پرداخت شده زیاد منظور شده باشد حق بیمه تعدیل خواهد شد ، مشروط بر این که کل حق بیمه قابل پرداخت از پنجاه درصد حق بیمه کامل که براساس مبلغ مورد بیمه مندرج درجدول مشخص شده است، کمتر نباشد. هرگونه اختلاف در محاسبه حق بیمه ناشی از عمل بیمه گذار با ارسال صورتحساب تعدیل شده حق بیمه از طرف بیمه گر، ظرف مدت یک ماه تسویه خواهد شد.

شرط 3- اساس پرداخت خسارت: کلیه خسارات براساس مبلغ مندرج در اظهارنامه ماهانه بلافاصله قبل از وقوع خسارت و یا قیمت فروش قابل دریافت ، هرکدام کمتر باشد تسویه خواهد شد . در زمان تعیین خسارت ، بیمه گر کلیه شرایطی را که ممکن است در تعیین خسارت موثر باشد مانند وجوه حاصل از فروش کالا و هزینه های انبارداری کاسته شده بواسطه پایان دوره انبارداری ، در نظر خواهد گرفت. هرگاه پس از وقوع خسارت جزئی مشخص شود که مبلغ مندرج در آخرین اظهارنامه ماهانه کمتر از مبلغی است که می بایست اظهار می شد در این صورت خسارت قابل پرداخت به تناسب مبلغ اظهار شده به مبلغی که می بایست اظهار می شد کاهش خواهد یافت (ماده ده قانونبیمه). بیمه گران با اختیار تام از جانب بیمه گر این بیمه نامه را از طرف او امضاء میکنند.

خرید بیمه نامه مهندسی فساد کالا در سردخانه:

جهت خرید بیمه فساد کالا در سردخانه لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا در اسرع وقت کارشناسان بیمه آنلاین  با شما تماس حاصل نمایند .همچنین در صورت تمایل میتوانید فرم پیشنهاد بیمه فساد کالا در سردخانه را دانلود و پس از تکمیل به یکی از روشهای زیر برای ما ارسال کنید تا فرم اعلام حق بیمه و متعاقب آن صدور بیمه نامه صورت پذیرد .

 

مشاوره اینترنتی و خرید آنلاین بیمه تمام خطر مهندسی

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
عدد نمایش داده شده را تایپ نمایید
تلاش مجدد Invalid Input

تلفن تماس:88505454

واتس آپ:09126750622

Image

پاسخگوی آنلاین سوالات شما هستیم،چطور می تونیم کمکتون کنم؟

مشاور آنلاین شما در واتساپ
Close and go back to page